Kangaste ostmisel on mitmeid aspekte, millega arvestada – kui loodussõbralikke kangaid osta, millistest materjalidest ja omadustega need on, kuidas trükitud? Siit lehelt saad natuke vastuseid, nii on loodetavasti otsustamine kergem.
Materjalidest on siin kasutuses peamiselt puuvill, aga võib juhtuda ka teisi naturaalseid kiude nagu viskoos, bambus või vill. Olenevalt kangatüübist võib ka sünteetilisi kiudusid ette tulla, näiteks spordikangas või softshell. Paljudel kangastel mainitud elastaan on imepeenike läbipaistev “kumminiit”, mis kangasse sisse kootakse.
NB! Olenemata sellest, et siin müüakse loodussõbralikke kangaid, on neid sellegipoolest töödeldud, nii et soovitan uued kangad enne õmblemist alati läbi pesta. Nii saad kindel olla, et kangas on puhas ning õmmeldud asi ka hiljem sama kujuga jääb.
Loodussõbralikkus
GOTS
Global Organic Textile Standard – ülemaailmne orgaanilise tekstiili standard.
Hetkel kõige põhjalikum standard, mille järgi kangaid hinnata. GOTS sertifikaadi saanud kangad peavad vastama kindlatele keskkonnaalastele kriteeriumitele ja on algusest peale valmistatud vastutustundlikult, kasutades muu hulgas õiglast tööjõudu ja looduslikult puhtaid materjale.
Loe lähemalt: https://www.global-standard.org/the-standard/general-description.html
Öko-tex 100
Kõik Öko-tex 100 (Oeko-tex 100) sertifikaadiga kangad on testitud kahjulike ainete vastu. Need kangad on toodetud ohutult inim-ökoloogilisest vaatenurgast.
Kõige tavalisemal Öko-tex standardil, mida siinsetele kangastele on määratud, on kanga koostis ja kemikaalide kasutus kontrollitud, aga kontrollimata on jäetud tootmise inimlähedasem protsess ehk see, millistel tingimustel töötavad kanga tootmises osalevad inimesed.
Loe lähemalt: https://www.oeko-tex.com/en/our-standards
Kangatüüp
Trikotaaž
Siin e-poes on müügil põhiliselt elastaanisisaldusega puuvillatrikotaaž. See on keskmise paksusega hingav ja veniv silmuskootud kangas, millest on hea teha näiteks T-särke ja retuuse, tegelikult sobib väga paljude riideesemete tegemiseks (ja miks mitte ka nt kodutekstiil). Elastaanisisaldus on vajalik selleks, et kangas venides vormi ei kaotaks ja õigesti tagasi tõmbuks. GOTS ja Öko-tex kangastel on väike vahe, viimased tunduvad pehmemad ja õhemad.
Dressikangas
Dressikangas on samuti puuvillast ja väikesest osast elastaanist koosnev kangas, aga on veidi paksem. French terry on õhem dressikangas, millel on aasaline pahem pool ehk on mõeldud toekamaks trikotaažiks, aga väga palju sooja ei hoia. Jogging/college on pigem paksem, aga põhiline on uhutud/karvane pahem pool, mis aitab sooja hoida. Nimetused võivad olla erinevad, aga selliselt eristatud on nad siinses e-poes. Siin on müügil pigem aasaline, uhutud kangast on vähem.
Venimatu kangas
Venimatu kangas on enamasti telgedel kootud ilma elastaanita (nt 100% puuvillast või viskoosist) kangas. Kude võib olla nii labane kui ka toimne.
Näiteks olen juba trükkinud või tahaksin trükkida popliinile ja satiinile. Popliin on tihe labases koes õhuke kangas, mis sobib nii kodutekstiiliks kui ka rõivaste tegemiseks. Satiinist on kõige parem teha voodipesu, see on toimses koes ja jätab väga sileda ja pehme mulje. Loomulikult saab sellest teha ka rõivaid ja muud kodutekstiili.
Trükkimine
Digitrükk
Digitrükk on praegu levinuim kangaste trükkimise viis – värvid saavad kangale korraga ja värvitoone saab olla väga palju, kas või terve foto jagu. Kangale saab trükkida kõike, mis arvuti ekraanilegi satub. Fototrükk võib olla veidi kehvema kvaliteediga kui pärisfoto, aga nö tavaline või digijoonistus saab kangale peaaegu üks ühele.
Rotatsioonitrükk
Rotatsioonitrükk käib rullide abil, kuhu on mustriks vajalikud kujundid sisse lõigatud, nende abil pääseb värv kangale. Iga värvi jaoks on eraldi rull ja värvimine käib ühe värvi kaupa. See on lihtsam, aga teha saab pigem suuremaid koguseid, seega pole ma ise ühtegi kangast sel viisil trükkida lasknud, küll aga on teised minu mustreid nii kasutanud.